Dnes má svátek : Alois

Jaké to bylo na semináři Choltické louky na talíř i na vidličku

9. 6. 2017 21:46

Na choltických loukách roste spoustu květin, které mohou spestřit náš jídelníček. Stačí se jen vydat za poslední domy.

 

Seminář Choltické louky  na talíř i na vidličku jsme zahájili slavnostním otevřením knihobudky. Paní RNDr. Janu Vlkovou jsme poprosili za asistence pana starosty o přestřihnutí květinové pásky. Osvěžili jsme se douškem šampaňského a vydali se zkratkou za prodejnou Coop ke Křížku.

 

Paní Jana se na chvíli vnořila do krásné louky v sadě a vrátila se s náručí plnou jedlého kvítí. Další byliny jsem určovali cestou zpět na louce "drakiádní" a také v oboře, kde jsme se zastavili pod již kvetoucím tulipánovníkem.

 

Program pokračoval ve školní kuchyňce kulinárním workshopem. Začali jsme opět osvěžením. Tentokrát již letošní domácí bezovou šťávou se sodou a citronem. Paní Jana se nás snažila i vyzkoušet, přinesla na ochutnání dva aperitivy. Jeden jemnější světlý a druhý tmavý silnější. Nechali jsme se poddat. Světlý byl z listů broskvoně a tmavší z listů třešně.

 

Co jsme vařili:

Jednohubky z domácí lučiny obalené v květech kostivalu, večernice, hrachoru, vikve …. posazené na plátku okurky.

Makové chlebíčky, jako příloha k salátu. Bagetky jsme nakrájeli a lehce potřeli utřeným máslem s jemně natrhanými okvětními plátky vlčího máku, vše malinko přisoleno.

Salát, tak tam se toho vešlo! Několik druhů salátu z obchodu, jeden i ze zahrádky a potom locika, hrachor, vikev, česnáček, popenec, okvětní lístky kopretin, „lebeda“….

A nakonec lehký moučník. Piškotové těsto se šlehačkou a růžovou zavařeninou, ozdobeno plátky růží…

Vše bylo moc dobré, co jsme nesnědli poslali jsme k ochutnání našim nevěřícím manželům.

 

Fotografie z akce naleznete ve fotogalerii - ZDE.

Za Knihovnu městyse Choltice připravila Radka Zelenková